אבן פסיפס

אבן פסיפסאבן פסיפס

מהעת העתיקה ועד היום אבני הפסיפס ממשיכות להפתיע באינסוף עיצובים ייחודיים וצבעוניים. אבן הפסיפס היא עיטור יוצא דופן לבית, לחצר ולרחוב.

אבן הפסיפס הנקראת גם 'מוזאיקה', היא למעשה אוסף של אבנים ססגוניות היוצרות יחדיו תמונה שלמה. לאחר תהליך הרכבת הפסיפס נטבעות האבנים בתוך חומרים כמו מלט או רובה, המקבע אותן זו לצד זו וכך נוצר משטח אבן חלק שניתן לדרוך או לשבת עליו כעל כל משטח אחר רגיל. ככל שאבני הפסיפס קטנות יותר, כך מתאפשר לאומן ליצור בעזרתן יצירות מדויקות ועשירות יותר.   

 

הסטוריה

אבני הפסיפס שימשו בעת העתיקה ליצירת שטיחי אבן מעוטרים בצורות שונות, מתבניות גרפית וצורות גיאומטריות שונות שחוזרות על עצמן ועד ציורים מורכבים בעלי אשלייה של אור וצל. בגלל ההשקעה והזמן הרב שדורשת הרכבת משטח פסיפס איכותי, השימוש בפסיפס היה רווח בעיקר במבני ציבור דוגמת בתי כנסת, מרחצאות, כנסיות ובבתי עשירים. פסיפסים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות מאופיינים בציורים המציגים ערכים מקודשים ומלווים בכתובות, כמו גלגל מזלות, שופר, שבעת המינים ותיאור ניסים ואירועים חשובים שהתרחשו בהיסטוריה של עמים ותרבויות שונים.   

 

שימושים
כמו פעם, כך גם היום משמש הפסיפס ליצירת שטיחי אבן ייחודים בבית ומחוצה לו וחיפויי קירות. אך השימוש באבני פסיפס התרחב בימינו לתחומים נוספים בעיצוב; המראה הייחודי של יצירות הפסיפס גרמו להן להשתלב כמעט בכל חפץ עיצובי בבית כמו כדים, שולחנות, מתלים, ואפילו תחתיות לכוסות תה, ועוד היד נטויה. גם באזורים ציבוריים השימוש באבני הפסיפס לא נפקד, וניתן לראות ספסלי אבן מעוצבים מחופים אבני פסיפס, ברכות מים מלאכותיות, פסלים ואנדרטאות.

 

מלאכת הפסיפס
יצירת משטחי אבן העשויים פסיפס דורשים מחשבה רבה ומיומנות. בעת העתיקה נהגו אומני הפסיפס להעתיק אל הרצפה דגמים קיימים שנמצאו אצלם בתרשים, אך כאשר באים ליצור עבודת פסיפס חדשה ומקורית דרוש זמן רב כדי ליצור תמונה הרמונית שמושכת את העין. לכן, מחירים של משטחי פסיפס מוכנים אינם זולים במיוחד, בהתחשב בעובדה שמדובר בעבודת יד בלעדית. לחובבי האומנות קיימת אפשרות לרכוש אבני פסיפס בצבעים מגוונים ובמחירים סבירים, ולהכין בעצמם עבודות פסיפס מרהיבות.

אבני הפסיפס מעניקות מראה ייחודי, ססגוני ואותנטי ומגיעות בשלל צבעים ודוגמאות.

 

צור קשר

חייקה קדם | 050-9667676

קיבוץ שריד | דוא"ל. evenyahalom.ltd@gmail.com